UAB Medplast Baltic - Coloplast A/S atstovybė Lietuvoje

Pagalbos Linija

8 66 22 77 33

Informacija apie stomą

Kas yra stoma?

2014-09-02 12:27:09
Šiame skyriuje aptarsime kaip yra suformuojama stoma. Stomos gali būti kelių tipų: ileostoma, kolostoma, urostoma. Toliau plačiau aprašysime kiekvieną iš jų. Paminėsime esminius skirtumus ir pateiksime iliustracijų.

Kas yra kolostoma?

Kolostoma, nuo žodžio colon (gaubtinė žarna), reiškia, kad kolostoma yra formuojama iš storosios žarnos. Kolostomos suformavimas – tai dalies storosios žarnos išvedimas pro pilvo sieną į išorę. Kolostoma dažniausiai suformuojama kairėje apatinėje pilvo pusėje, rečiau dešinėje. Visada stengiamasi stomą suformuoti tokioje kūno vietoje, kurioje nesusidarys pilvo sienos raukšlės, kai Jūs atsisėsite. Deja, chirurgui ne visada tai pavyksta padaryti. Taip pat, po operacijos pastebėsite, kad nebegalite kontroliuoti tuštinimosi proceso, sulaikyti dujų. Tai reiškia, kad žarnyno turinys nuolatos rinksis išmatų rinktuvų maišelyje. Kolostomos gali būti dviejų tipų: galinė kolostoma ir kilpinė kolostoma. 

               

Galinė kolostoma

Jei galutinė storojo žarnyno dalis yra pašalinama (dalis storosios žarnos ar tiesioji žarna), likusi storojo žarnyno dalis yra išvedama pro pilvo sieną į išorę. Tai vadinama galinė kolostoma.    
                                                 
Galinė kolostoma gali būti laikina arba nuolatinė. Laikina kolostoma formuojama, kuomet pašalinus dalį storosios žarnos neįmanoma sujungti rezekuotų galų (dažniausiai skiriasi galų diametras). Vėliau, pagrindinės ligos gydymo eigoje, laikina kolostoma yra uždaroma, taip atstatomas fiziologinis žarnyno darbas. Nuolatinė kolostoma formuojama, kuomet pašalinus storosios segmentą nebeįmanoma sujungti žarnos galų tiek pirmos operacijos metu, tiek vėliau, gydymo eigoje.
 
Dažniausi operacijų tipai, kuomet formuojama galinė kolostoma:
 
 • Storosios žarnos ekstirpacija (pilvo-tarpvietės operacija ir tiesiosios žarnos pašalinimas);
 • Hartmano operacija (obstrukcinė riestinės žarnos operacija).


Kilpinė kolostoma

 
Dažniausi operacijų tipai, kuomet formuojama kilpinė kolostoma. Kilpinė kolostoma – žarna yra iškeliama į odos paviršių per pilvo sieną ir prilaikoma stomos tilteliu. Daromas žarnos išilginis pjūvis ir atlenkiami žarnos galai – tokiu būdu suformuojama  „dviguba stoma‘‘.
 
 • Tiesiosios žarnos rezekcija (Lietuvoje šio tipo operacija baigiama rezekuotų galų sujungimu ir suformuojama prevencine kilpine ileostoma).


Ileostoma

Ileostomos suformavimas – tai dalies plonosios žarnos išvedimas pro pilvo sieną į išorę. Ileostoma dažniausiai suformuojama dešinėje viršutinėje pilvo pusėje, rečiau kairėje. Kaip ir kolostoma, taip irileostoma gali būti galinė, kilpinė arba dvivamzdė; laikina arba nuolatinė.


                        
Galinė ileostoma

Galinė ileostoma suformuojama operacijos, kurios metu storoji žarna yra pašalinama, o plonoji išvedama pro pilvo sieną į paviršių, metu. Galinė ileostoma dažniausiai bus nuolatinė stoma. 
Dažniausios operacijos, kuomet formuojama galinė ileostoma:
 
 • Totalinė kolektomija;
 • Pan-proktokolektomija.
 


      


Kilpinė ileostoma

Dažniausios operacijos, kuomet formuojama kilpinė ileostoma. Kilpinė ileostoma formuojama tokiu pačiu principu kaip ir kilpinė kolostoma: žarna yra iškeliama į odos paviršių per pilvo sieną ir prilaikoma stomos tilteliu. Šis tiltelis 5-14 dienų bėgyje yra ištraukiamas. Daromas žarnos išilginis pjūvis ir atlenkiami žarnos galai – tokiu būdu suformuojama  „dviguba stoma". Kilpinė ileostoma kitaip dar vadinama prevencine ileostoma. Šio tipo stomos dažniausiai yra uždaromos 2-4 mėnesių laikotarpyje. 

 
 • Tiesiosios žarnos rezekcija (kilpinė ileostoma formuojama kaip prevencinė, apsaugant sujungtą rezekuotą storąją žarną).                  


Urostoma

Jei jūsų šlapimo sistema yra pažeista dėl ligos, mechaninio poveikio ar kt., turi būti suformuotas šlapimo nuotėkis – urostoma. Urostoma suformuojama naudojant  mažą plonųjų žarnų segmentą, kuris, kaip ir kito tipo stomų, yra išvedamas per pilvo sieną. Šlapimtakiai yra atskiriami nuo šlapimo pūslės ir prijungiami prie plonųjų žarnų segmento (konduito/stomos). 

Dažniausios operacijos, kuomet formuojama urostoma:
 • Cistektomija (šlapimo pūslės pašalinimas).

Formuojamas plonas kanalas, kuriuo šlapimas iš inkstų pasišalina per mažą angą, suformuotą pilvo paviršiuje.                              
+Skaityti plačiau

Kaip atrodo stoma

2014-09-02 12:26:07
Po operacijos Jūsų stoma yra rausvos spalvos (kaip burnos gleivinė), drėgna, turėtų būti truputį iškilusi virš odos. Aplink žarnutę matysite daug siūlų. Jų ištraukti nereikės, laikui bėgant jie patys iškris. Iškart po operacijos dirbtinė išangė bus patinusi, tačiau mėnesio bėgyje ji taps reguliaraus dydžio. Jei Jums suformuota kolostoma ji turėtų būti apvali, rečiau ovali, neturėtų būti didesnė kaip  5 cm. Jei Jums suformuota ileostoma ji, kaip ir kolostoma, turėtų būti apvali ir iškilusi virš odos apie 1,5-2,5 cm, formuodama straubliuką. Tai yra itin svarbu, nes ileostomos turinys yra agresyvus dėl virškinimo fermentų gausos. Dėl to yra svarbu pirmą mėnesį, kas kartą keičiant rinktuvą, matuoti stomos diametrą ir suformuoti tinkamą angą išmatų rinktuvo plokštelėje.

Pačioje žarnoje nėra nervinių galūnėlių, todėl Jūs pačios stomos nejausite, net liečiant ją. Stomos gleivinė yra gana trapi, todėl neatsargiai ją liečiant, keičiant rinktuvą, valant odą aplink stomą Jūs galite pastebėti truputį kraujo. Neišsigąskite, nieko baisaus, tik kitą kartą būkite atsargesni. Tačiau, jei kraujavimas nesiliauja, susisiekite su savo stomaterapeutu ar šeimos gydytoju. 
+Skaityti plačiau

Kodėl turiu dėvėti išmatų rinktuvą

2014-09-02 12:25:18
Po operacijos, išmatos šalinsis per suformuota stomą, o ne per išangę. Stoma neturi raukų, Jūs negalėsite sulaikyti dujų ir išmatų, dėl šios priežasties Jūs turite dėvėti išmatų rinktuvus.  Vos atlikus operaciją yra priklijuojamas rinktuvas, tačiau išmatų gali ir nebūti pirmas dvi paras. Taip yra, nes Jūs ruošėtės operacijai, mažiau valgėte, valėtės žarnyną specialiais tirpalais, be to, buvo taikyta narkozė – dėl to sulėtėja žarnų motorika (judesiai).  Pirmomis dienomis po operacijos pastebėsite, kad turinys yra stipresnio kvapo ir dažniausiai yra skystos konsistencijos. Vėliau turinys pasidarys panašus į buvusį prieš operaciją ir konsistencija labiausiai priklausys nuo Jūsų dietos.

Ar gali būti, kad vis vien jausiu norą tuštintis? Tikrai taip, jei Jums nebuvo pašalinta tiesioji žarna. Bėgant laikui noras vis mažės ir ilgainiui jo nebejusite.
Kol būsite ligoninėje slaugė prižiūrės Jūsų stomą, valys maišelį, esant reikalui keis rinktuvą. Jūs galite ir turite reikalauti informacijos, apie visus šiuo metu Lietuvoje platinamus išmatų rinktuvus, iš savo slaugės/stomos priežiūros specialistės. Privalote išmėginti kelių tipų bei gamintojų rinktuvus ir atrasti tą, kuris tinka BŪTENT JUMS, tai Jūsų teisė ir pareiga. 
+Skaityti plačiau

Apie sveiką odą, rinktuvo keitimą, odos pažeidimus

2014-09-02 12:25:17
Tik tinkamai prižiūrima aplink stomą esanti oda užtikrina kokybišką išmatų rinktuvų funkcionavimą! Pagrindinis veiksnys, dėl ko atsiranda odos pažeidimų, tai odos kontaktas su stomos turiniu. Kai oda yra pažeidžiama, prasčiau prilimpa plokštelė, po ja lengviau pratenka stomos turinys, taip prasideda ydingas ratas.

Plokštelės lipnioji dalis – tai struktūra, kuri laiko rinktuvą vietoje. Ji atlieka dvi svarbias funkcijas: pirmoji – laiko rinktuvą rekomenduojamą laiką; ir antroji – palaiko sveiką aplink stomą esančią odą. Norint įvykdyti šias dvi užduotis, gera plokštelė turi atitikti šiuos keliamus reikalavimus:
 • Lengvai ir greitai prikibti – plokštelė turi prikibti per visą jos perimetrą – nuo pat stomos (raudonos žarnos gleivinės krašto) iki plokštelės krašto. Negali susiformuoti kanalai (raukšlės) ar neprilipusios plokštelės sritys; taip bus didelė tikimybė, kad oda kontaktuos su stomos turiniu.
   
 • Sugerti drėgmę – net sveika oda išskiria drėgmę, prakaitą; jei plokštelė neturi mikroporų – nepralaidi orui ir nesugeria drėgmės, tai greičiau vystosi odos maceracija. Oda tampa plona, greičiau pažeidžiama.
   
 • Būti atspari erozijai, t.y. neištirpti visą dėvėjimo laiką – greičiausiai plokštelė erozuojasi kontakto su stomos kraštu vietoje. Tik kokybiška plokštelė absorbuoja drėgmę visą dėvėjimo laiką, bet neeroduoja. Jei įvyksta plokštelės erozija, struktūros pokyčiai, tai oda lieka neapsaugota nuo stomos turinio.
   
 • Nespausti ir nealergizuoti – plokštelė neturi spausti aplink stomą esančios odos. Dažniausiai pacientai spaudimą apibūdina kaip tempimo, plėšimo jausmą. Taip pat plokštelės cheminė struktūra neturi dirginti odos. Jei yra alergija plokštelės cheminei medžiagai, oda parausta per visą plokštelės plotą arba gali būti alergija alergija plokštelę prilaikančiam pleistrui. Tuomet odos paraudimas vystosi pleistro priklijavimo ribose.
   
 • Turi būti lanksti ir nevaržyti Jūsų judesių – kai Jūs judate, juda ir oda aplink stomą (išsitempia, susiraukšlėja, įdumba). Jei plokštelė nėra lanksti, tuomet, kai Jūs lenkiatės, dalis plokštelės atsiklijuoja didžiausio lenkimo vietoje ir taip oda tampa neapsaugota nuo stomos turinio.
   
 • Turi lengvai nusiimti ir nepalikti jokių liekanų ant odos. Plokštelės prikibti turi gerai, bet itin smarkiai prikimbančios plokštelės turi daugiau minusų nei pliusų: kai nuimate tokią plokštelę, Jūs jaučiate skausmą ar net pažeidžiate odą (truputį kraujuoja). Taip pat, plokštelė, sugerdama drėgmę, tampa mažiau atspari ir ją nuimant lieka struktūrinių dalių ant odos. Šalindami šias likusias plokštelės dalis Jūs dar labiau traumuojate odą.
Neseniai atlikti tyrimai įrodo, kad daugiau kaip pusė visų pacientų, gyvenančių su stoma, turi pažeistą odą aplink stomą.
Stulbina, kad dauguma šių pacientų nesuprato, jog Jiems yra aplink stomą esančių odos pažeidimų, kurių galima išvengti, ir, kaip bebūtų gaila, neieškojo pagalbos.

Kaip atrodo sveika oda?

Pateikiame paveiksliuką, kuris iliustruoja, kaip turi atrodyti sveika aplink stomą esanti oda. Neturi būti jokių matomų odos pakitimų visame plokštelės priklijavimo plote. Aplink stomą esanti oda turi atrodyti lygiai taip pat, kaip ir oda, esanti bet kurioje Jūsų pilvo vietoje.Kodėl atsiranda odos pažeidimai?

1.    Netiksliai suformuotos plokštelės angos:

Iškart po atliktos operacijos ir stomos suformavimo, ji būna patinusi dėl uždegiminių procesų. Praėjus tam tikram laikui (apie 8 sav.), uždegimas nurimsta, stomos skersmuo mažėja ir stoma įgyja nuolatinį skersmenį. Priklausomai nuo stomos formos, ji gali būti skirtinga individualiai – vieniems apvalios, kitiems – ovalios formos ar nereguliarios.
Jei iškirpta anga plokštelėje neatitinka tikslaus stomos skersmens, per likusį tarpą plokštelėje ant odos patenka agresyvus žarnyno turinys, kuris sukelia odos pažeidimus (bėrimus, eritema ir kt.), todėl yra būtina stebėti savo stomos skersmens ir formos pokyčius nuo pat ankstyvos pradžios. Net jei stomą turite ilgai, patartina tikrinti jos pokyčius, nes stoma gali taip pat ir padidėti dėl šių priežasčių:
 • Pilvo raumenų silpnumo;
 • Vaistų šalutinio poveikio, kuris gali sukelti stomos uždegiminius procesus (pvz.: chemoterapija);
 • Svorio pokyčiai;
 
2.    Žarnyno turinio pokyčių:

Žarnyno turinio konsistencija gali pakisti dėl sekančių priežasčių:
 • Vartojamų vaistų poveikio (chemoterapija, antibiotikai, kt.);
 • Dietos pokyčiai;
 • Stresinių faktorių;
 • Žarnyno uždegiminių ligų metu;
 
3.    Gretimų odos ligų:Jeigu Jūs sergate odos ligomis, tokiomis kaip egzema ar žvyneline, visuomet yra rizika, kad bėrimai po operacijos atsiras ir odoje aplink stomą. Pastebėję tokius pokyčius pasitarkite su savo šeimos gydytoju dėl tolimesnio ligos sprendimo bei gydymo. Taip pat, jei iki tol naudojote gydymo priemones tepaliniu pagrindu, patartina pakeisti jas į kremo pavidalo priemones, tokiu būdu pagerinsite plokštelės prilipimą prie odos paviršiaus
 
4.    Plaukuotos odosVyrai, turintys plaukuotą odą pilvo srityje, gali pastebėti smulkius spuogelius aplink stomą – tai plauko maišelio uždegimas, vadinamas folikulitu. Folikulitas išsivysto dėl mikroorganizmų patekimo į plauko maišelį. Taip įvyksta keičiant plokštelę, kai yra išpešami plaukai ir lieka atviras plauko maišelis. Šią problemą išspręsite skusdami plaukus kartą per savaitę plokštelės klijavimo vietoje aplink stomą.
Dėl plaukuotos odos išsivysto ne vien folikulitas. Dėl plaukų plokštelės prilimpa daug prasčiau, lieka mikrotarpai, tai veda į tolimesnius ir sunkesniu odos pažeidimus.


 
Vertiname odos pažeidimus

1 atvejis: Retraktuota stomaŠis paveikslėlis atspindi sunkų peristominės odos pažeidimą ir retraktuotą urostomą. Oda yra maceruota (minkšta, drėgna, imli infekcijoms ir pažeidimams) dėl pratekėjusio šlapimo po plokštele ir odos nuolatinio kontakto su juo.

Čia yra apatinė plokštelės pusė, kuri klijuojama ant odos. Yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl šiam pacientui išsivystė odos pažeidimas. Pirma, plokštelė buvo keičiama reguliariai kas tris paras, tačiau jau po 32 valandų buvo aiškių plokštelės erozijos ir irimo požymių. Retraktuota stoma apsunkina plokštelės prikibimą ir plokštelės sandarumą. Antra, plaukai aplink stomą apsunkina plokštelės prikibimą. Lieka mikrotarpas, kuriame kaupiasi prakaitas, šlapimas, taip greičiau vyksta plokštelės erozija.

Rekomendacijos, kaip palaikyti sveiką odą

Jei Jūs turite retraktuotą stomą, turinio pratekėjimas bus daug dažnesnis nei kitiems pacientams, gyvenantiems su stoma. Yra labai svarbu, kad Jūs sektumėte šiuos žingsnius, norėdami minimalizuoti pratekėjimų skaičių ir palaikytumėte sveiką odą.
 • Susisiekite su mumis. Mes Jums suteiksime nemokamą konsultaciją Jūsų namuose.

Sumažiname pratekėjimą
 • Pašalinkite visus aplink stomą esančius plaukus;
 • Nuvalykite ir nusausinkite odą itin kruopščiai. Labai svarbu, kad oda būtų visiškai sausa prieš priklijuojant plokštelę, kitaip oda taps minkšta ir lengvai pažeidžiama. Be to, palaikydami odą sausą ir švarią, Jūs skatinsite žaizdos gijimą.

Užtikriname gerą kontaktą tarp plokštelės ir odos
 • Naudokite išgaubtas, tinkamo diametro plokšteles. Taip skatinsite stomą iškilti;
 • Aplink stomą priklijuokite Strip pastą;
 •  Dėvėkite plokštelę prilaikantį diržą.

Sumažinkite odos ir šlapimo/išmatų kontakto laiką
 • Keiskite plokštelę prieš jai pradedant eroduoti.
 • Naudokite erozijai atsparias plokšteles (pvz.: Coloplast Alterna Extra Base Plate Convex Light)

2 atvejis: Opos aplink stomąŠis paveikslėlis iliustruoja odos opeles ir paraudimą aplink trumpo straubliuko kolostomą. Odos pažeidimas išsivystė dėl nuolatinio kontakto su išmatomis ir jis tik didės, kol nebus užtikrintas tinkamas plokštelės uždėjimas. Kaip matome paveikslėlyje, plokštelė užklijuota neteisingai, nedengia dalies odos. Visą plokštelės dėvėjimo laiką oda kontaktuoja su išmatomis, atsiranda pratekėjimas.

Rekomendacijos, kaip palaikyti sveiką odą

Jei Jūsų stoma trumpa, yra labai svarbu, kad plokštelės anga tiksliai atitiktų stomos formą ir diametrą. Tai sumažins pratekėjimą ir leis palaikyti sveiką odą.
 • Susisiekite su mumis. Mes Jums suteiksime nemokamą konsultaciją Jūsų namuose.

Suformuokite tinkamą diametrą plokštelėje pagal savo stomą
 • Jūsų oda ims gyti, kai tik bus pridengta plokštele ir apsaugota nuo išmatų.

Švariai nuvalykite aplink stomą esančią odą
 • Oda turi būti švari ir sausa prieš užklijuojant plokštelę.

Jei stomą trukdo matyti pilvo sienos raukšlės, naudokite veidrodėlį.

3 atvejis: Nelygus, grublėtas odos paviršiusŠis paveikslėlis iliustruoja pažeistą, sudirgintą odą aplink ileostomą. Stoma suformuota pilvo sienos riebalų raukšlės viršuje: kai pacientas sėdi, stoma tampa įdubusi; tai dar labiau apsunkina gerą plokštelės prikibimą.
Šis pacientas keitė plokštelę kas 4 dienas. Apvertus plokštelę matome aiškius pratekėjimo požymius. Plokštelę reiktų keisti dažniau.

Rekomendacijos kaip palaikyti sveiką odą

Susisiekite su mumis. Mes Jums suteiksime nemokamą konsultaciją Jūsų namuose.
 • Užtikrinkite gerą plokštelės kontaktą su oda.
 • Švariai nuplaukite odą ir būkite tikri, kad oda sausa.
 • Jei stoma yra odos raukšlėje ir įdubusi, naudokite išgaubtas plokšteles (Coloplast Alterna Extra Base Plate Convex Light).
 • Išlyginti odos nelygumams naudokite papildomas priemones:  lipnią sandarinančią pastą/ Strip pastą.
 • Suformuokite tinkamą angą plokštelėje. Jūsų oda ims gyti, kuomet žaizdos bus pridengtos plokštele.
 • Jei stomą matyti trukdo pilvo sienos riebalai, naudokite veidrodėlį.
 •  Kai yra tokie pažeidimai, plokštelę keiskite kas 2 dienas ir iš karto, kai pamatysite.
 • Dėvėkite plokštelę prilaikantį diržą.

4 atvejis: Odos sudirginimas, erozijos ir spalvos pokyčiaiŠis paveikslėlis iliustruoja odos eroziją ir paraudimą aplink ileostomą. Pagrindinė priežastis, dėl ko atsirado odos pažeidimas, tai odos kontaktas su stomos turiniu. Ileostomos turinys yra agresyvus dėl gausaus virškinimo fermentų kiekio. Vos pratekėjęs turinys pirmiausiai tirpdo, erozuoja plokštelę, o po to ir odą.
Šiam pacientui odos pažeidimas išsivystė dėl plokštelės erozijos ir ištirpimo. Paveikslėlyje matome, kad tik viršutinė plokštelės dalis likusi sveika, o visa kita plokštelės dalis yra eroduota ir ištirpusi dėl kontakto su stomos turiniu ir drėgnu stomos straubliuko paviršiumi. Pacientas plokštelę keitė kas keturias dienas, nors jau po 50 valandų buvo akivaizdžių plokštelės erozijos požymių ir keisti plokštelę reikėjo vos atsiradus erozijos požymiams bei pratekėjimui.

Rekomendacijos, kaip palaikyti sveiką odą

Jeigu Jūsų aplink stomą esanti oda yra erozuota, paraudusi ir skausminga, svarbiausia, ką Jūs turite padaryti, tai apsaugoti pažeistą odą nuo tolimesnio kontakto su stomos turiniu.
 • Susisiekite su mumis. Mes suteiksime Jums nemokamą konsultaciją Jūsų namuose.
Keisdami plokštelę, apsaugokite odą nuo drėgno stomos straubliuko
 • Kai nusiplausite odą ir ją nusausinsite, apsukite stomos straubliuką servetėle. Taip išvengsite pakartotino odos sutepimo.
Sumažinkite odos ir išmatų kontakto laiką
 • Keiskite plokštelę prieš jai pradedant eroduoti.
 • Naudokite erozijai atsparias plokšteles (pvz.: Coloplast Alterna Extra Base Plate).
Tikrinkite plokštelės būklę kartą per dieną
 • Patogiausia tai padaryti ryte, kai keičiate rinktuvo maišelį.
 • Nuėmę maišelį apžiūrėkite, ar plokštelė nėra pakeitusi spalvos (tampa baltos spalvos), ar neatsiklijavo plokštelė šalia stomos.
 • Jei yra nors vienas požymis, Jūs turite pakeisti plokštelę nauja.
Jei naudojate vienos dalies išmatų rinktuvus
 • Pasitarkite su mumis dėl galimo sprendimo varianto, kuris per daug nekeistų Jūsų susiformavusių higienos įpročių.
 • Plokštelės būklę tikrinkite iš visų pusių (ieškoti atsiradusių raukšlių, spalvos pokyčių).
 • Keisdami plokštelę, apžiūrėkite kitą pusę, gal pastebėsite stomos turinio pratekėjimo požymių.

5 atvejis: išplonėjusi ir pažeista odaŠis paveikslėlis iliustruoja sudirgintą, pažeistą ir išponėjusią odą aplink urostomą. Dėl nuolatinio kontakto su šlapimu šio paciento oda aplink urostomą išplonėjo, tapo imlesnė tolimesniems pažeidimams ir infekcijoms.
Šiam pacientui pažeidimas išsivystė dėl per ilgo plokštelės dėvėjimo laiko. Paveikslėlyje matome, kad tik viršutinė plokštelės dalis liko nepažeista, o apatinė plokštelės dalis (kuri klijuojama prie odos) yra eroduota ir ištirpusi. Taip pat galime matyti, kad šlapimas jau buvo pratekėjęs po plokštele. Šis pacientas plokštelę keičia kas 7 paras, nors jau po 5 parų matomi akivaizdūs plokštelės erozijos požymiai.

Rekomendacijos, kaip palaikyti sveiką odą

Jeigu Jūsų stoma yra nelygi, grublėta, Jūs turite būti tikri, kad plokštelę priklijavote teisingai ir neliko neuždengto odos ploto aplink stomą.
 • Susisiekite su mumis. Mes suteiksime Jums nemokamą konsultaciją Jūsų namuose.
Sumažinkite odos ir šlapimo kontakto laiką
 •  Keiskite plokštelę prieš jai pradedant eroduoti.
 •  Naudokite erozijai atsparias plokšteles (pvz.: Coloplast Alterna Extra Base Plate).
Tikrinkite plokštelės būklę kartą per dieną
 • Patogiausia tai daryti ryte, kai keičiate rinktuvo maišelį.
 • Nuėmę maišelį, apžiūrėkite, ar plokštelė nėra pakeitusi spalvos (tampa baltos spalvos), ar neatsiklijavo plokštelė šalia stomos.
 • Jei yra nors vienas požymis, Jūs turite pakeisti plokštelę nauja.
Jei naudojate vienos dalies išmatų rinktuvus
 • Pasitarkite su mumis dėl galimo sprendimo varianto, kuris per daug nekeistų Jūsų susiformavusių higienos įpročių.
 • Rinktuvą būtina keisti kiekvieną dieną, nebent anksčiau rinktuvas Jums tarnaudavo dvi paras ir neerozuodavo.
 • Plokštelės būklę tikrinkite iš visų pusių (ieškoti atsiradusių raukšlių, spalvos pokyčių)
 • Keisdami plokštelę, apžiūrėkite kitą jos pusę, gal pastebėsite stomos turinio pratekėjimo požymių.
 
Jei turite klausimų, prašau su mumis susisiekti mobilia linija 8 66 22 77 33  ar el. paštu INFORMACIJA@MEDPLAST.LT
 
 
 
 
 
+Skaityti plačiau

Kaip prižiūrėti odą aplink stomą keičiant maišelį?

2014-09-02 12:24:35
Maišelio keitimas nėra sudėtinga procedūra. Svarbu tam pasiruošti, turėti reikiamų priemonių. Jums reikės vandens su muilu arba minkštų, sausų servetėlių. Taip pat turite turėti naują maišelį.

 

Sausos servetėlės galėtų būti paprastas tualetinis popierius ar popierinis rankšluostis!

Niekada nenaudokite drėgnų servetėlių (pvz, kūdikiams ar kt.), kuriose yra kvapiųjų bei drėkinančių sintetinių medžiagų. Jos gali dirginti odą bei neleisti tinkamai prilipti plokštelės pagrindui!

Jei turite urostomą ar ileostomą, įsitikinkite, kad maišelis, prieš nuimant, yra tuščias. Tuomet nuimkite maišelį abejomis rankomis – viena ranka nuimkite maišelį, kita – prilaikykite odą. Plokštelę visada atklijuokite nuo viršutinio krašto, taip sumažinsite turinio išsiliejimo ant odos riziką. 

Naudodami muilą ir vandenį, nuvalykite odą aplink stomą, tuomet sausomis servetėlėmis nusausinkite ir leiskite kelias minutes pačiai odai nudžiūti. Valydami pačią stomą, ant servetėlės galite pastebėti nedaug kraujo (tai normalus reiškinys dėl aktyvios žarnyno gleivinės kraujotakos).

Muilas naudojimo metu visuomet turi būti nuplautas vandeniu, tik tuomet valykite sausomis servetėlėmis! 
Įsitikinę, jog maišelio plokštelė yra lygi, nesusiraukšlėjusi ir nepažeista, užklijuokite naują maišelį.


Pagrindinės odos pažeidimo priežastys

Netiksliai iškirpta anga plokštelėje

Iškart po atliktos operacijos ir stomos suformavimo, ji būna patinusi dėl uždegiminių procesų. Praėjus tam tikram laikui (apie 8 sav.), uždegimas nurimsta, stomos skersmuo mažėja ir stoma įgyja nuolatinį skersmenį. Atsižvelgdami į stomos formą, ji gali būti skirtinga – vieniems apvalios, kitiems – ovalios formos.
Jei iškirpta anga plokšelėje neatitinka tikslaus stomos skersmens, per likusį tarpą plokštelėje ant odos patenka agresyvus žarnyno turinys, kuris sukelia odos pažeidimus (bėrimus, eritema ir kt.), todėl nuo pat pradžios yra būtina stebėti savo stomos skersmens ir formos pokyčius. Net jei stomą turite ilgai, patartina tikrinti jos pokyčius, nes stoma gali taip pat ir padidėti dėl šių priežasčių:

Pilvo raumenų silpnumo 
Vaistų šalutinio poveikio, galinčio sukelti stomos uždegiminius procesus (pvz chemoterapijos metu)
Nėštumo
Svorio padidėjimo (svorio sumažėjimas dažniausiai turi įtakos stomos sumažėjimui)


Svorio pokytis

Kaip jau buvo minėta, svorio padidėjimas ar sumažėjimas daro įtaką stomos dydžio pokyčiams. Taip pat dėl padidėjusio svorio, stoma tampa įdubusi ir plokštelė tinkamai neprilimpa prie odos paviršiaus dėl jos nelygumų. Tuo atveju reikėtų pasikonsultuoti su jus gydančiu gydytoju ir galbūt pakeisti plokštelės tipą į įdubusią. Taip pat galime pasiūlyti įvairias stomos pastas, kurios dėl savo konsistencijos užpildo ir kompensuoja stomos nelygumus.


Žarnyno turinio pokyčiai

Žarnyno turinio konsistencija gali pakisti dėl šių priežasčių:

Vaistų poveikio ( antibiotikų ar chemoterapijos metu)
Dietos 
Nervinių faktorių (streso, išgyvenimų)
Žarnyno uždegiminių ligų

Pakitus žarnyno turiniui ir tapus skystesnės konsistencijos, padidėja rizika, jog turinys lengviau pateks po plokštele ant odos ir sukels jos pažeidimus. Reikėtų pasitarti su jus gydančiu gydytoju.


Gretimos odos ligos

Jei jūs sergate odos ligomis, tokiomis kaip egzema ar žvynelinė, visuomet yra rizika, kad odoje aplink stomą, po operacijos, atsiras bėrimai. Pastebėję tokius pokyčius pasitarkite su savo šeimos gydytoju dėl tolimesnio ligos sprendimo bei gydymo. Taip pat, jei iki tol naudojote gydymo priemones tepaliniu pagrindu, patartina pakeisti jas į kremo pavidalo priemones. Tokiu būdu pagerinsite plokštelės prilipimą prie odos paviršiaus.


Plaukuota oda

Vyrai, turintys plaukuotą odą pilvo srityje, pastebi smulkius spuogelius aplink stomą – tai plauko maišelio uždegimas, vadinamas folikulitu, kuris gali atsirast nuklijuojant plokštelę nuo plaukuotos odos. Šią problemą rekomenduojama spręsti tiesiog periodiškai nuskutant esamą sritį, tačiau ne dažniau nei kartą per savaitę.


Specifinė įvairių stomos tipų priežiūra


Kolostoma

Galite pastebėti, jog žarnyno turinys tampa kietesnės konsistencijos nei įprastai, ir tai gali sukelti turinio užstrigimą tarp stomos ir maišelio bei sukelti odos problemų. Jei taip atsitiko, kreipkitės į Coloplast pacientų mobilią liniją dėl pagalbos suteikimo.

Ileostoma

Dažniausiai žarnyno turinys iš ileostomos yra skystesnis bei agresyvesnis nei įprastai, todėl patekęs ant odos aplink stomą greičiau sukelia odos pažeidimus. Jei taip atsitiko, kreipkitės į Coloplast pacientų mobilią liniją dėl pagalbos suteikimo.

Urostoma

Galite pastebėti, jog oda esanti aplink urostomą tampa labiau raukšlėta ir drėgna – taip atsitinka dėl pratekėjusio šlapimo po plokštele poveikio, kuris padidina odos jautrumą ir pažeidžiamumą. Jei taip atsitiko, kreipkitės į Coloplast pacientų mobilią liniją dėl pagalbos suteikimo.

+Skaityti plačiau

Rinktuvo keitimas

2014-09-02 12:23:11
Šiame straipsnyje aprašysime, kaip pakeisti rinktuvą. Tai nėra sudėtinga, tiesiog reikia prisiminti kelis pagrindinius žingsnius ir turėti reikiamų priemonių - nepamiršti naujos plokštelės, maišelio bei odos valymo priemonių.

Penki žingsniai kaip išlaikyti sveiką odą aplink stomą
 
 • Prieš klijuodami naują plokštelę įsitikinkite, jog Jūsų oda yra sausa ir švari;
 •  Iškirpkite tikslaus diametro skylutę plokštelėje, kuri atitiktų  Jūsų stomos plotį. Tai atlikti Jums padės kiekvienoje pakuotėje esančios matavimo liniuotės;
 •  Gerai priklijuokite plokštelę prie odos, gerai paspauskite per visą plokštelės perimetrą;
 • Plokštelę keiskite iš karto, jei jaučiate dirginimą, niežėjimą;
 • Reguliariai tikrinkitės savo stomos diametrą, ypač, jei turite peristominę išvaržą. 

Rinktuvo keitimo gidas

Geriausias būdas išlaikyti sveiką odą, tai sekti nurodytais žingsniais kiekvieną kartą, kai keičiate rinktuvą.
 • Pasiruoškite viską, ko Jums reikės, kad keitimas taptų paprastas. Jums prireiks:
 • Naujos plokštelės;
 •  Naujo maišelio;
 • Švelnaus popieriaus ar servetėlės valymui ir odos nusausinimui;
 • Šilto vandens;
 •  Muilo (rinkitės tokį, kuris turi mažiausiai sintetinių sudėtinių dalių, pvz.: bešarmis vaikiškas muilas);
 • Sandarinančios gydomosios pastos (mėlynos), Strip pastos (jei šių priemonių reikia).

SVARBU: Niekada nenaudokite vaikiškų drėgnų servetėlių ar kitokių valomųjų priemonių purškalų ar putų pavidalu. Juose gausu sintetinių kvapiųjų medžiagų, kurios yra agresyvios ir didina odos pažeidimo tikimybę bei blogą plokštelės prikibimą!

Jei norite patikrinti savo stomos diametrą, taip pat pasiruoškite šias priemones:
 • Specialią liniuotę stomos diametrui matuoti;
 •  Rašiklį;
 • Specialias stomos žirklutes.

Kaip nuimti rinktuvą?
 
 • Prieš nuimant rinktuvą, išleiskite jo turinį;
 • Savo rūbus apklokite rankšluosčiu ar vienkartine palute, kad išvengtumėte netikėto turinio prasiveržimo ir rūbų ištepimo;
 • Rinktuvą nuimti pradėkite visada nuo viršaus, taip matysite, ar dar liko turinio;
 • Nuimdami rinktuvą, viena ranka laikykite šalia esančia odą;
 • Įvertinkite kitą plokštelės pusę:
  •  Ar plokštelė erodavo, ištirpo? Ar pastebite pratekėjusio šlapimo ar išmatų? Apžiūrėkite odą, ar matote odos pažeidimų, kuriuos galima sieti su pastebėtu turinio pratekėjimu? Jei taip, ateityje Jūs turite pasirūpinti, kad daugiau taip nenutiktų. Pasirūpinkite, kad plokštelė būtų keičiama iš karto, kol ji nepradėjo eroduoti ir tirpti.

Kaip valyti stomą ir aplink ją esančią odą?
 
 • Nuvalykite stomą ir aplink ją esančią odą minkštu popieriumi ar švelniomis servetėlėmis;
 • Sudrėkinkite odą, nuplaukite vandeniu ir muilu;
 • Gerai nuplaukite muilą;
 • Nusausinkite odą atsargiai ir švelniai;

Prieš klijuojant plokštelę yra labai svarbu, kad oda būtų švari ir sausa. Jei liks drėgnų/nešvarių plotų,  plokštelė tinkamai neprikibs ir didės stomos turinio pratekėjimo tikimybė;
Jei reikia, atsargiai plaukus nuskuskite (patogiausia pradžioje, kai plausite odą su muilu).

Kaip paruošti ir priklijuoti naują plokštelę?
 
 • Jei Jūsų stoma nėra tiksliai apvali, tai angą plokštelėje turite suformuoti pagal savo stomos formą - tik taip užtikrinsite gerą plokštelės prikibimą ir odos apsaugą.
  1. Naudokite specialią liniuotę stomos diametrui nustatyti. Jei stoma yra ovali, matuoklį perlenkite ir pamatuokite stomos plotį ir aukštį (kaip tai padaryti, žiūrėkite filmuke). Taip nesugadinsite plokštelės ir suformuosite tinkamą angą.
  2.  Uždėkite matuoklį ant plokštelės ir rašikliu pažymėkite stomos kontūrą. Specialiomis žirklutėmis suformuokite angą.
  3.  Įsitikinkite, kad anga nėra per maža ir nespaudžia stomos.
    
 • Papildomos priemonės, kurias naudojate, turi būti užteptos ant odos taip, kaip nurodė Jūsų stomos specialistas.
 • Nuimkite apsauginę plokštelės plėvelę. Klijuoti plokštelę pradėkite nuo apačios.
  1.    Užklijavus pirmiausia švelniai apspauskite plokštelės dalį, esančią arčiausiai stomos, o po to - išorinius kraštus.
  2.    Jei stoma suformuota šalia pooperacinio pjūvio ir plokštelės dalis uždengia jį, tai dalį išorinio plokštelės kraštelio galite nukirpti dar prieš užklijuodami plokštelę.
    
 • Jei naudojate dviejų dalių rinktuvus, užklijavę plokštelę, prie jos pritvirtinkite maišelį.
 •  Nepamirškite užrakinti maišelio specialiu užraktu! 

Jei turite ileostomą ar urostomą
 
 • Yra normalu, kad stoma skiria gleives ir visada yra drėgna. Nuo jos drėgmės gali patekti ant klijuojamo ploto, o tai įtakos plokštelės prikibimą. Norėdami to išvengti, apsukite stomą servetėle, ji sugers drėgmę.
 • Plokštelės apsauginę plėvelę nuimkite prieš pat klijavimą.+Skaityti plačiau

Pooperacinės komplikacijos

2014-09-02 12:22:21
Suformuojant stomą yra daroma apvalios formos kiauryminė anga pilvo sienoje, pro ją ištraukiama žarnos dalis, kuri prisiuvama prie odos. Kol yra siūlai aplink stomą, yra ir tikimybė, kad pratekėjęs turinys pateks į gilesnius odos sluoksnius ir sukels infekcinį procesą. Dažniausiai tai pasireiškia kaip uždegimas – oda aplink stomą parausta, tampa šiltesnė, skausminga, truputį įtempta. Galite pastebėti, kad sunkiasi pūliai šalia siūlų, fiksuojančių stomą prie odos.
Išsivysčius infekcijai, gydantis gydytojas greičiausiai Jums skirs antibiotikų. Jeigu Jūs jau grįžę į namus, susisiekite su mumis!

Nekrozė

 

Stomos retrakcija

 

Kraujavimas

 

Karputės (odos hipertrofinės išaugos - granuliomos)

 

Peristominė išvarža

 

Veniniai mazgai aplink stomą

 

+Skaityti plačiau

Patarimai gyvenantiems su stoma

2014-09-02 12:21:08
Pateikiame naudingus patarimus, kaip prižiūrėti peristominę odą. Tik tinkamai prižiūrėdami odą aplink stomą užtikrinsite kokybišką stomos priemonių funkcionavimą ir jausitės saugūs.

Kontaktas su žarnyno turiniu – pagrindinė problema ir veiksnys, dėl kurio atsiranda odos dirginimas. Kai oda yra pažeidžiama, plokštelės prilipimas prie odos yra nekokybiškas, todėl  tęsiasi tolesnis išmatų dirginimas po plokštele, odos pažeidimas didėja ir gilėja.

Šie penki patarimai padės jums užtikrinti odos apsaugą:
1. Įsitikinkite, jog jūsų oda prieš klijuojant naują plokštelę yra sausa ir švari.
2. Iškirpkite tikslaus diametro skylutę plokštelėje, kuri atitiktų  jūsų stomos plotį. Jums padės kiekvienoje pakuotėje esantys matavimo lekalai. 
3. Užtikrinkite pilną kontaktą tarp odos ir plokštelės – t.y. ją uždėję lengvai paspauskite. 
4. Keiskite maišelį esant menkiausiam dirginimui ar diskomfortui.
5. Reguliariai tikrinkite stomos diametrą, ypač jei turite išvaržą.

 

Plokštelės lipni medžiaga
Lipni juostelė – tai lipni medžiaga plokštelėje, kuri laiko maišelio svorį bei plokštelę prie odos. Ji turi dvi pagrindines funkcijas: užtikrina lipnumą ir palaiko sveiką odą aplink stomą. Pagrindinės jos savybės:
gerai prilimpa, 
sugeria skysčių perteklių,
užtikrina erozijų profilaktiką,
nealergizuoja odos,
užtikrina lankstumą,
lengvai nuimama.

 

+Skaityti plačiau

Pagrindiniai mitybos patarimai turint stomą

2014-09-02 12:20:09
Stenkitės valgyti reguliariai – bent jau 3 kartus per dieną. Tokiu būdu užtikrinsite kokybišką stomos funkcionavimą bei išvengsite pilvo pūtimo. Visuomet stenkitės gerai maistą kramtyti bei valgyti neskubėdami – tokiu būdu maistas bus geriau suvirškintas. Kaip ir visi kiti, Jūs turite valgyti subalansuotą maistą, taip pat visus savo mėgstamus produktus. Specialios dietos, jei jos nepaskyrė chirurgas, nereikia.

Plėskite maisto įvairovę. Bandykite įvairius maisto produktus mažomis porcijomis, pamažu jas didindami. Jei pastebėjote, jog kažkuris produktas jums netinka, venkite jo kelias savaites, vėliau vėl bandykite pradėdami nuo mažesnių porcijų.

Pirmomis savaitėmis po operacijos pastebėsite, kad jaučiate pilnumo jausmą, rodos, nuo įprastinio maisto kiekio. Rekomenduojama valgyti po truputi ir dažniau, t.y.  keturis ar penkis kartus per dieną. Į dietos racioną pridėkite vis naują produktą ir stebėkite kaip Jūs jį toleruojate, t.y. ar nepučia pilvo, kas sukelia nevaldomą ir garsu dujų pasišalinimą. Jei taip įvyksta – nevartokite to maisto produkto kurį laiką, o vėliau vėl pabandykite. 

Kai kurie asmenys teigia, jog negali toleruoti riebesnių produktų, pvz grietinės, riebaus pieno, sūrio ar šokolado. Tokiu atveju rekomenduojame naudoti ne tokius riebius tuos pačius produktus ar juos keisti.

Per dieną rekomenduojama išgerti du litrus vandens. Galite gerti kavą ir arbatą, tačiau tai skatina skysčių  iš organizmo pasišalinimą, todėl išgėrę puodelį kavos ar arbatos išgerkite stiklinę vandens. 

Dažniausios problemos, kurios atsiranda turint stomą

Pilvo pūtimas
Maisto produktai dažniausiai sukeliantys pilvo pūtimą – alus, kopūstai, agurkai, kiaušiniai, svogūnai, pupelės, pienas, aštrus maistas bei gazuoti gėrimai.
Taip pat pilvo pūtimą gali sukelti valgymas atvira burna, kalbėjimas valgymo metu, rūkymas, nereguliarus valgymas. Norint sumažinti pilvo pūtimą ir dujų susikaupimą rekomenduojama gerti pipirmėčių arba paprastojo pankolio arbatą, valgyti „gyvą“ jogurtą, gerti pasukas.
 
Patarimai:
 • Stenkitės valgyti reguliariai
 • Valgykite nekalbėdami, uždara burna
 • Leiskite gazuotiems gėrimams nusistovėti
 • Negerkite gėrimų per šiaudelį
 • Rekomenduojama suvalgyti ‘‘gyvo‘‘ jogurto vieną pakelį per dieną


Nemalonus kvapas

Maisto produktai, sukeliantys blogą kvapą – pupelės, brokoliai, sūris, agurkas, kiaušiniai, svogūnas, žuvis.

Patarimai:
       
Rekomenduojama išgerti stiklinę pasukų ar suvalgyti indelį "gyvo" jogurto. Taip pat galima išgerti mėtų pagrindo valgomųjų kapsulių, kurių galima rasti vaistinėse.


Vidurių užkietėjimas

Kai kurie produktai (kokosas, grybai, kukurūzai, džiovinti vaisiai) gali sukelti vidurių užkietėjimą. Atkreipkite dėmesį ar pasišalina dujos. Jei taip, stoma funkcionuoja. Paprasčiausiai pabandykite išgerti daugiau vandens, bet jei jaučiate diskomfortą, skausmo jausmą susisiekite su mumis. Jeigu Jūs nesituštinote 3-4 paras, rekomenduojama pavartoti laisvinamųjų. Norint, kad viduriai būtų pastovūs ir nevargintų užkietėjimas, rekomenduojama kiekvieną dieną vartoti po 3-5 valgomus šaukštus kviečių sėlenų (vartojant sėlenas būtina išgerti 200 ml vandens/sulčių daugiau nei įprastai). Vidurius taip pat minkština džiovintos slyvos, kurios išmirkomos virintame vandenyje, orkaitėje kepti obuoliai.

Jei Jums suformuota ileostoma, vidurių užkietėjimas nebūdingas!


Viduriavimas

Pagrindinės viduriavimo priežastys: alkoholis, kopūstai, šokoladas, žuvis, citrusiniai vaisiai, salotos, riešutai, svogūnai, aštrus maistas, gėrimai, turintys kofeino.

Maisto produktai, kurie mažina viduriavimą:
 • Makaronai;
 • Baltasis ridikas;
 • Guminukai, zefyrai;
 •  Mažai prinokęs bananas;
 • Natūralus jogurtas;
 • Trintos bulvės;
 • Obuolių sultys.

Jei viduriavimas nesiliauja susisiekite su mumis ar savo šeimos gydytoju. 
 
+Skaityti plačiau

Fizinė veikla gyvenant su stoma

2014-09-02 12:19:01
Po atliktos stomos suformavimo operacijos labai svarbu stengtis kuo greičiau grįžti į įprastą sveiką gyvenimo būdą. Laikas, per kurį žmogus tai padaro, trunka vidutiniškai 3 mėnesius, tačiau yra individualus ir priklauso nuo bendros sveikatos būklės, operacijos sudėtingumo ir kt.
 
 • Pirmiausias pratimas, kurį galite atlikti visada ir visur – vaikščiojimas. Tempą ir atstumą pasirenkate patys. Kai sustiprėsite, atstumą ir tempą palengva didinkite. Rekomenduojama vaikščioti bent po 30 minučių kiekvieną dieną.
   
 • Pilvo raumenų stiprinimas – atlikite tokius pratimus, kuriuos nurodė gydytojas reabilitologas. Pilvo sienos raumenų stiprinimas tai viena iš peristominės išvaržos prevencijos priemonių.
   
 • Didelio fizinio krūvio reikalaujantys darbai, kaip namų ruoša, pirkinių krepšių užnešimas laiptais ir t.t. turi būti atliekami po truputį. Nerekomenduojama kelti sunkių daiktų net 12 mėnesių po operacijos. Jeigu buvo darytas laparotominis pjūvis nerekomenduojama kelti daugiau kaip šešių kilogramų pirmus šešis mėnesius po operacijos.  Venkite tokios veiklos, kuri reikalauja didelio išsitempimo – pvz.: elektros lemputės pakeitimas, skalbinių džiaustymas, bendrai – visi pratimai, kai reikia iškelti aukštyn rankas.
   
 • Jeigu Jums reikia kelti sunkų daiktą, pirmiausiai pritūpkite, ištieskite nugarą ir keldami visą krūvi perkelkite kojoms. Niekada nekelkite daiktų pasilenkę, taip keliant didėja išvaržos išsivystymo tikimybė bei traumuojama stuburo juosmeninė dalis.
   
 • Automobilio vairavimas – vairuoti automobilį nepatartina pirmas tris savaites po operacijos. Jeigu Jums būtinai reikia vairuoti, pirmiausiai įsitikinkite, kad saugos diržas nespaudžia stomos. Tai svarbu, nes saugos diržas gali traumuoti stomą ir trukdyti jos funkcionavimui, antra, autoįvykio metu galite patirti rimtesnius sužalojimus. Primename, kad saugos diržas turi fiksuoti pečius (neliesti kaklo) ir fiksuoti dubenį (eiti per dubenį, o ne per pilvą).
   
 • Lauko/sodo darbų dirbti nerekomenduojama pirmus tris mėnesius po operacijos. Atliekant lauko darbus stenkitės išvengti judesių, kurie reikalauja staigaus ir stipraus išsitempimo, pvz.: lapų grėbimas, žolės pjovimas dalgiu kt. Sunkius daiktus kelkite kaip patarėme anksčiau. Jei reikia atlikti smulkius lauko darbus, pvz.: gėlių sodinimas, ravėjimas, visada stenkitės klūpėti ištiesta nugara, stenkitės nesilenkti.
   
 • Plaukiojimas – vienas universaliausių pratimų stiprinti raumenis, gerinti kraujo cirkuliaciją, gerinti kvėpavimą, pasisemti teigiamų emocijų. Plaukioti galite tik pilnai pasveikus. Rekomenduojame plaukiojant dėvėti plaukiojimo kostiumą. Nepamirškite užklijuoti lipduko ant rinktuvo filtro išorinės angos (lipdukus rasite kiekvienoje maišelių pakuotėje).
+Skaityti plačiau

Grįžimas į darbą

2014-09-02 12:18:31
Jeigu Jūs prieš operaciją dirbote ir po operacijos planuojate grįžti į darbą, viską gerai apgalvokite ir suplanuokite iš anksto - bus pokyčių. Labai svarbu aptarti Jūsų galimybes su darbdaviu kaip tik įmanoma greičiau. Aptarkite su vadovu darbo dieną, gal jis pasiūlys labiau lankstų darbo grafiką, jei Jūs to norite.

Dauguma žmonių, gyvenančių su stoma, keletą savaičių prieš grįžimą į darbą bando sukurti buvusią darbo rutiną: keliasi tą pačią valandą kaip ir anksčiau, atlieka darbus namuose tokį laiko tarpą, koks yra numatytas darbovietėje, kitaip tariant, bando susikurti identišką darbo dieną, bet namuose.  Taip greičiau grįšite į rutiną, išmoksite prižiūrėti stomą darbo metu.

Dar prieš grįžtant į darbą atsirinkite maistą, kuris Jums sukelia dujų susikaupimą, kuris ne. Rekomenduojame maišelį pasikeisti ryte, prieš einant į darbą, taip būsite tikri, kad naujo maišelio filtras veiks geriau, aplinkiniai nejaus nemalonaus kvapo, išvengsite „baliono efekto“.

Taip pat pagalvokite apie aprangą. Pirmus tris mėnesius svorio pokyčiai bus gana ženklūs, todėl prieš eidami į darbą įsitikinkite, kad rūbai vis dar Jūsų dydžio. Džinsus rekomenduojame keisti į kelnes - stoma bus mažiau spaudžiama, taip pat, mažiau bus varžomi judesiai. Jei anksčiau reikėjo dėvėti diržą, rekomenduojame pakeisti į petnešas. Dėvėkite mažiau aptemptus rūbus, taip lengviau nuslėpti, kad Jums suformuota stoma.

Ar prasitarti bendradarbiams apie savo stomą?

Ar pasakyti apie stomą savo kolegoms nuspręsti galite tik Jūs patys. Rekomenduojama, kad nors vienas bendradarbis žinotų apie Jūsų gyvenimo pokyčius. Taip darbe įgysite atramą, turėsite draugą, kuris galės padėti Jums, jei to reikės.

Įsiklausykite į savo kūną

Grįžimas į darbą – tai didelis pasiekimas, kuriuo turite džiaugtis ir didžiuotis. Fiziškai ir emociškai greičiau pavargsite nei anksčiau, todėl nenuliūskite, jei nepadarote tiek daug, kiek anksčiau. Klausykitės savo kūno, darbo tempą didinkite iš lėto.

Keli patarimai, kurie padės grįžti į darbą:
 • Grįžimą į darbą aptarkite su darbdaviu kaip galima greičiau po stomos suformavimo operacijos;
 •  Darbo valandas didinkite iš lėto;
 • Aptarkite galimą lankstesnį darbo grafiką;
 • Pasiruoškite diskretišką, be jokių užrašų, stomos priemonių krepšiuką, kurį naudosite darbe.
   
+Skaityti plačiau

Kelionės gyvenant su stoma

2014-09-02 12:17:21
Gyvenant su stoma Jūs neturite atsisakyti kelionių ir turizmo - nekeiskite savo pomėgių. Tačiau reikia laiko priprasti prie pasikeitusio gyvenimo. Keliones rekomenduojame pradėti paprasčiausiai nuo kelionės planavimo. Pirmosios kelionės turi būti trumpos, gerai apgalvotos. Kad ir kokia būtų kelionė – ar tai kėlimasis keltu, važinėjimas dviračiu, kelionė automobiliu ar lėktuvu visada su savimi pasiimkite:
 •  Atsarginį, paruoštą naudoti, išmatų rinktuvą;
 •  Mažą pakelį drėgnų servetėlių (nusivalyti rankoms, esant reikalui pavalyti rūbams);
 •  Vienkartinių nosinaičių;

Pasidomėkite viešaisiais tualetais esančiais Jūsų maršrute (visada rasite tualetą prekybos centruose, sveikatos priežiūros įstaigose).

Kelionės lėktuvu

Planuojant kelionę lėktuvu turite atsiminti, kad žirklučių negalėsite įsinešti į lėktuvo saloną, jas turėsite palikti registruotame bagaže, todėl iškirpkite angas keletoje plokštelių dar namuose. Šias paruoštas plokštelės įsidėkite į rankinį bagažą, likusius rinktuvus išdėliokite keliuose lagaminuose, jei registruotas bagažas pasimestų ar skrydį atkeltų keletui valandų.
Diduma žmonių, gyvenančių su stoma, nuogąstauja, kad keičiantis slėgiui, maišelis gali išsipūsti. Atliktų mokslinių eksperimentų metu tai nepasitvirtino.

Kelionės į užsienį

Prieš išvykdami į užsienį patikrinkite, ar tikrai turite galiojantį kelionės draudimą.

Drėgnesnio klimato šalyse galite prakaituoti daugiau nei visada, todėl turite keisti maišelius daug dažniau. Atminkite, jog oda aplink stomą, keičiant maišelį, turi būti sausa ir švari. Jei turėtumėte problemų sausinant odą, galite pasinaudoti plaukų džiovintuvu, tačiau būkite atsargūs ir nenustatykite labai aukštos temperatūros, kuri galėtų pažeisti jūsų stomą!

Taip pat galima pajusti dehidratacijos simptomus (galvos skausmą,svaigimą, burnos džiūvimą), todėl visuomet turėkite su savimi vandens.
 
Patarimai kelionėje:
 • Išmatų/šlapimo rinktuvus laikykite vėsioje, sausoje vietoje;
 • Esant gamtoje, odą plaukite gerti tinkamu vandeniu;
 • Kremą nuo įdegio naudokite tik kai priklijuojate plokštelę, nes ant kremu išteptos odos plokštelės nepriklijuosite;
 • Prieš išvykdami, išsiaiškinkite, kur, jei reiktų, galėtumėte kreiptis pagalbos.
+Skaityti plačiau

© 2022 UAB Medplast Baltic - Coloplast A/S atstovybė Lietuvoje.

UAB Medplast Baltic | Rimvydo 13-1, Kaunas LT-50232