Šiame straipsnyje apžvelgsime klausimą, kaip išsėtinė sklerozė paveikia šlapimo pūslę, aptarsime ligos simptomus. Taip pat atsakysime dažniausiai pasitaikančius, svarbius klausimus ir pateiksime informacijos apie šios ligos gydymą.
Daugiau nei 50 % žmonių, sergančių išsėtine skleroze, patiria šlapimo pūslės problemų. Šie simptomai skiriasi priklausomai nuo žmogaus.
Dauguma žmonių, sergančių išsėtine skleroze, turi neurogeninę šlapimo pūslės disfunkciją, o tai reiškia, jog sumažėja gebėjimas kontroliuoti šlapimo pūslę. Kai kurie žmonės pastebi, jog jiems reikia dažniau šlapintis, kiti patiria sunkumų ištuštinant šlapimo pūslę arba jaučiasi nepilnai išsituštinę.
Šlapimo pūslės problemos, jei negydomos, gali būti labai žalingos ligos eigai ir vėliau turėti didelį poveikį gyvenimo kokybei.
Toliau pateikiami simptomai, galintys būti vieni iš pirmųjų išsėtinės sklerozės požymių, tačiau jie taip pat gali išsivystyti ir ligos metu.
Tipiški šlapimo nelaikymo simptomai:
-
Šlapimo pratekėjimas
-
Didelis ar mažas šlapimo pratekėjimo kiekis nejaučiant noro eiti į tualetą
-
Nevalingas pratekėjims čiaudint, kosint, juokiantis ar makštinantis
-
Staigus noras šlapintis
-
Poreikis keltis šlapintis du ar daugiau kartų per naktį (naktinis šlapinimasis)
Tipiški šlapimo susilaikymo požymiai:
-
Sunku pradėti šlapintis
-
Staigus noras šlapintis, tačiau nesugebama pradėti šlapimo tėkmės
-
Dažni vizitai į tualetą
-
Varvėjimas dėl persipildymo nelaikymo
-
Silpna šlapimo srovė
-
Išsipūtusi pilvo apačia.
Šlapimo takų infekcijos
Šlapimo takų infekcijos turi žalingą poveikį išsėtinei sklerozei ir gali prisidėti prie ligos atkryčio. Kai organizmas bando kovoti su infekcija, jis skatina perteklinį imuninės sistemos aktyvmą ir demielinizaciją (ardo mielino dangalą, saugantį nervų ląsteles). Dėl šių priežasčių yra labai svarbu reguliariai ištuštinti šlapimo pūslę siekiant išvengti šlapimo takų infekcijos.
Pasirūpinkite savo šlapimo pūsle

Šlapimo pūslės problemų kontroliavimas
Yra daug produktų ir gydymo būdų, padedančių kontroliuoti šlapimo pūslės problemas. Laimei, šlapimo pūslės ligų simptomai yra vieni lengviausiai išgydomų išsėtinės sklerozės simptomų.
Šlapimo susilaikymo gydymas
Jei turite sunkumų ištuštinant šlapimo pūslę arba jaučiate, jog šlapimo pūslė pilnai neištuštinama, jūsų sveikatos prižiūros specialistas nuspręs ar jums reikia protarpinio kateterio naudojimo. Jūsų pirmas žingsnis bus rasti kateterį, kuris labiausiai tinka jums ir jūsų gyvenimo būdui. Svarbu, kad laikytumėtės kateterizavimo technikos ir dažnumo instrukcijų.
Elgesys esant šlapimo nelaikymui
Nors mažiau paplitęs nei šlapimo susilaikymas, staigus ir visiškas šlapimo pūslės ištuštinimas, vadinamas nuotėkiu, taip pat gali būti susijęs su išsėtine skleroze. Dažnai naudojamos sauskelnės ir įklotai, tačiau surinkimo priemonės, t.y. uridomai ir maišeliai užtikrina kur kas patogesnį ir efektyvesnį problemos sprendimą daugeliui vyrų, susiduriančių su šlapimo nelaikymu. Uridomai dėvimi kaip prezervatyvai varpai ir prijungiami prie šlapimo surinkimo maišelio. Labai svarbu rasti tinkamą uridomo dydį, o maišelį pasirinkti pagal tai, kiek šlapimo išteka.
Šlapimo takų infekcijos
Bakterijos šlapimo takuose yra gana dažnos, tačiau ne visada sukelia šlapimo takų infekciją. Tačiau jei bakterija auga ir dauginasi iki tam tikro lygio, ji gali sukelti šlapimo takų infekciją, kurią reikia gydyti.
Šlapimo takų infekcijos simptomai
Šlapimo takų infekcijos simptomai gali skirtis ir būti subtilūs. Jie apima:
-
Tamsios spalvos ir aštraus kvapo šlapimas
-
Drumstas šlapimas
-
Kraujas šlapime
-
Karščiavimas/prakaitavimas
-
Šlapimo pūslės spazmai
-
Padažnėję raumenų susitraukimai kojose
Jei jums pasireiškė bet kuris iš išvardintų simptomų, jums reikėtų pasikonsultuoti su savo sveikatos priežiūros specialistu.
Šlapimo takų infekcijos vengimas
Nors nėra tikslaus būdo, kaip išvengti šlapimo takų infekcijos, tačiau yra keletas atsargumo priemonių, kurios padės jums išvengti galimų ir pasikartojančių infekcijų:
-
Pakankamas kiekis suvartojamų skysčių – mažiausiai 1,5 litro per dieną
-
Tinkama asmens higiena kateterizuojantis
-
Kateterizavimosi rutiniškumas - reguliariai visiškai ištuštinti šlapimo pūslę.
-
Sveikas virškinimas - gera žarnyno veikla gali sumažinti šlapimo takų infekcijos riziką
Sužinokite daugiau
Teisingos technikos laikymasis ir hidrofiline medžiaga dengtų kateterių naudojimas taip pat gali padėti sumažinti šlapimo takų infekcijos skaičių.
Produktai, kurie padeda kontroliuoti šlapimo pūslės problemas:
-
Kateteriai
-
Šlapimo surinkimo priemonės vyrams
-
Įklotai
Dažniausiai užduodami klausimai
Šie DUK parengtas kaip vadovas, atsakantis į dažniausiai užduodamus klausimus. Prašome visada kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą dėl šlapimo pūslės ar žarnyno problemų.
Kokie yra simptomai?
Keletas labiausiai paplitusių išsėtinės sklerozės simptomų:
-
Šlapimo pūslės ir žarnyno simptomai
-
Fiziniai apribojimai
-
Nuovargis
-
Kognityviniai sutrikimai
Mažai tikėtina, kad asmuo, sergantis išsėtine skleroze, patirs visus šiuos simptomus ir kiekvienas asmuo yra veikiamas skirtingai, priklausomai nuo to, kur ir kiek nervai buvo pažeisti.
Ar gali išsėtinė sklerozė būti išgydoma?
Yra nemažai gydymo būdų, padedančių valdyti išsėtinės sklerozės simptomus – kai kurie vaistai gali potencialiai sulėtinti ligos (ligos eigą keičiant vaistais) progresavimą. Pasirinktas ligos gydymas priklauso nuo kiekvieno asmens individualiai. Taip pat yra metodų, padedančių kontroliuoti specifines išsėtinės sklerozės komplikacijas, tokias kaip šlapimo pūslės ar žarnyno problemos.
Kodėl išsėtinė sklerozė sukelia šlapimo pūslės problemų?
Šlapimo pūslę, kuri surenka šlapimą, kontroliuoja nervų sistema. Kadangi išsėtinė sklerozė pažeidžia nervų sistemą, šlapimo pūslės funkcijos taip pat gali būti paveiktos. Kai kurie žmonės jaučia, jog turi šlapintis dažniau arba skubiai, kiti patiria sunkumų ištuštinant šlapimo pūslę. Kai kurie žmonės, sergantys išsėtine skleroze, kartais gali patirti ir šlapimo nelaikymą.
Kaip turi būti valdomos šlapimo pūslės problemos?
Yra nemažai metodų, kurie naudojami siekiant kontroliuoti šlapimo pūslės problemas, įskaitant kateterius, uridomus (vyrams) bei sugeriančius produktus.
Kodėl išsėtinė sklerozė gali sukelti žarnyno problemų?
Nervų galūnėlės, esančios tiesiojoje žarnoje, perduoda žmogui signalą, jog jiems reikia išsituštinti, kai išmatos patenka į tiesiąją žarną. Žmonėms, sergantiems išsėtine skleroze, šis signalas gali išnykti arba pasidaryti netikslus, taip padidindamas žarnyno problemų, tokių kaip vidurių užkietėjimas, išmatų nelaikymas ar abiejų derinys, riziką. Kai kurie vaistai, dažniausiai skirti išsėtinės sklerozės gydymui taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą.
Kaip kontroliuojamos žarnyno problemos?
Žarnyno problemos apima vidurių užkietėjimą ir žarnyno turinio nelaikymą. Žarnyno problemos sumažėja pakeičiant dietą. Taip pat yra keletas medikamentų, galinčių padėti. Siekiant užkirsti kelią vidurių užkietėjimui ir žarnyno turinio nutekėjimui taip pat naudojamas žarnos drėkinimas.