UAB Medplast Baltic - Coloplast A/S atstovybė Lietuvoje

Pagalbos Linija

8 66 22 77 33

Šlapimo sistemos sutrikimai

Kodėl rinktis Coloplast uro priemones

2014-08-29 08:44:46
Šlapimo sistemos sutrikimai gali sukelti nepatogumų. Išspręsti šias problemas padeda specialūs produktai. Verta rinktis modernias ir šiuolaikiškas Coloplast uro priemones, kurios yra sukurtos ir išbandytos profesionalų.

Į vartotoją orientuotos inovacijos nuo 1954 m
Žmonės, turintys šlapimo nelaikymo problemų ir sveikatos priežiūros specialistai vis dar susiduria su iššūkiais kiekvieną dieną. Siekdami tai išspęsti, mes glaudžiai bendradarbiaujame su abiejų grupių atstovais tam, kad rastume geriausius sprendimus.

Į varototoją orientuotos inovacijos
Kad suprastume žmonių, naudojančių kateterius, prie kojos tvirtinamus šlapimo surinkimo maišus, uridomus bei drėkinimo sistemas, kasdienybę bei iššūkius, su kuriais jiems tenka susidurti, mes aplankome juos ir atidžiai sekame jų kasdienę veiklą. Šis procesas padeda mums geriau suprasti iššūkius, su kuriais jie susiduria bei paversti jų poreikius į efektyvius sprendimus.

Klausymasis ir reagavimas nuo 1954 m
Glaudus bendradarbiavimas su sveikatos priežiūros specialistais ir žmonėmis, naudojančiais mūsų produktus, nėra nieko naujo Coloplast kompanijoje. Iš tiesų, būdas kaip mes dirbame šiandien buvo pradėtas dar 1954 m. Elise Sorensen buvo bendruomenės slaugytoja ir jos sesuo Thora turėjo išoperuotą stomą, dėl kurios bijojo išeiti iš namų, bijodama, kad stoma gali pratekėti viešumoje. Taigi, Elise sukūrė pirmąjį pasaulyje lipnų stomos maišelį, suteikdama Thorai ir daugeliui kitų žmonių šansą vėl džiaugtis gyvenimu. Tai paprastas sprendimas, turintis didelę reikšmę.
+Skaityti plačiau

Kaip išsėtinė sklerozė paveikia šlapimo pūslę

2014-08-29 07:46:39
Šiame straipsnyje apžvelgsime klausimą, kaip išsėtinė sklerozė paveikia šlapimo pūslę, aptarsime ligos simptomus. Taip pat atsakysime dažniausiai pasitaikančius, svarbius klausimus ir pateiksime informacijos apie šios ligos gydymą.

Daugiau nei 50 % žmonių, sergančių išsėtine skleroze, patiria šlapimo pūslės problemų. Šie simptomai skiriasi priklausomai nuo žmogaus.

Dauguma žmonių, sergančių išsėtine skleroze, turi neurogeninę šlapimo pūslės disfunkciją, o tai reiškia, jog sumažėja gebėjimas kontroliuoti šlapimo pūslę. Kai kurie žmonės pastebi, jog jiems reikia dažniau šlapintis, kiti patiria sunkumų ištuštinant šlapimo pūslę arba jaučiasi nepilnai išsituštinę.

Šlapimo pūslės problemos, jei negydomos, gali būti labai žalingos ligos eigai ir vėliau turėti didelį poveikį gyvenimo kokybei.

Toliau pateikiami simptomai, galintys būti vieni iš pirmųjų išsėtinės sklerozės požymių, tačiau jie taip pat gali išsivystyti ir ligos metu.

Tipiški šlapimo nelaikymo simptomai:
  • Šlapimo pratekėjimas
  • Didelis ar mažas šlapimo pratekėjimo kiekis nejaučiant noro eiti į tualetą
  • Nevalingas pratekėjims čiaudint, kosint, juokiantis ar makštinantis
  • Staigus noras šlapintis
  • Poreikis keltis šlapintis du ar daugiau kartų per naktį (naktinis šlapinimasis)

Tipiški šlapimo susilaikymo požymiai:
  • Sunku pradėti šlapintis
  • Staigus noras šlapintis, tačiau nesugebama pradėti šlapimo tėkmės
  • Dažni vizitai į tualetą
  • Varvėjimas dėl persipildymo nelaikymo
  • Silpna šlapimo srovė
  • Išsipūtusi pilvo apačia.
 
Šlapimo takų infekcijos
Šlapimo takų infekcijos turi žalingą poveikį išsėtinei sklerozei ir gali prisidėti prie ligos atkryčio. Kai organizmas bando kovoti su infekcija, jis skatina perteklinį imuninės sistemos aktyvmą ir demielinizaciją (ardo mielino dangalą, saugantį nervų ląsteles). Dėl šių priežasčių yra labai svarbu reguliariai ištuštinti šlapimo pūslę siekiant išvengti šlapimo takų infekcijos.

Pasirūpinkite savo šlapimo pūsle
 

Šlapimo pūslės problemų kontroliavimas
Yra daug produktų ir gydymo būdų, padedančių kontroliuoti šlapimo pūslės problemas. Laimei, šlapimo pūslės ligų simptomai yra vieni lengviausiai išgydomų išsėtinės sklerozės simptomų.

Šlapimo susilaikymo gydymas 
Jei turite sunkumų ištuštinant šlapimo pūslę arba jaučiate, jog šlapimo pūslė pilnai neištuštinama, jūsų sveikatos prižiūros specialistas nuspręs ar jums reikia protarpinio kateterio naudojimo. Jūsų pirmas žingsnis bus rasti kateterį, kuris labiausiai tinka jums ir jūsų gyvenimo būdui. Svarbu, kad laikytumėtės kateterizavimo technikos ir dažnumo instrukcijų.

Elgesys esant šlapimo nelaikymui
Nors mažiau paplitęs nei šlapimo susilaikymas, staigus ir visiškas šlapimo pūslės ištuštinimas, vadinamas nuotėkiu, taip pat gali būti susijęs su išsėtine skleroze. Dažnai naudojamos sauskelnės ir įklotai, tačiau surinkimo priemonės, t.y. uridomai ir maišeliai užtikrina kur kas patogesnį ir efektyvesnį problemos sprendimą daugeliui vyrų, susiduriančių su šlapimo nelaikymu. Uridomai dėvimi kaip prezervatyvai varpai ir prijungiami prie šlapimo surinkimo maišelio. Labai svarbu rasti tinkamą uridomo dydį, o maišelį pasirinkti pagal tai, kiek šlapimo išteka.

Šlapimo takų infekcijos
Bakterijos šlapimo takuose yra gana dažnos, tačiau ne visada sukelia šlapimo takų infekciją. Tačiau jei bakterija auga ir dauginasi iki tam tikro lygio, ji gali sukelti šlapimo takų infekciją, kurią reikia gydyti.

Šlapimo takų infekcijos simptomai
Šlapimo takų infekcijos simptomai gali skirtis ir būti subtilūs. Jie apima:
  • Tamsios spalvos ir aštraus kvapo šlapimas
  • Drumstas šlapimas
  • Kraujas šlapime
  • Karščiavimas/prakaitavimas
  • Šlapimo pūslės spazmai
  • Padažnėję raumenų susitraukimai kojose
Jei jums pasireiškė bet kuris iš išvardintų simptomų, jums reikėtų pasikonsultuoti su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Šlapimo takų infekcijos vengimas
Nors nėra tikslaus būdo, kaip išvengti šlapimo takų infekcijos, tačiau yra keletas atsargumo priemonių, kurios padės jums išvengti galimų ir pasikartojančių infekcijų:
  • Pakankamas kiekis suvartojamų skysčių – mažiausiai 1,5 litro per dieną
  • Tinkama asmens higiena kateterizuojantis
  • Kateterizavimosi rutiniškumas -  reguliariai visiškai ištuštinti šlapimo pūslę.
  • Sveikas virškinimas -  gera žarnyno veikla gali sumažinti šlapimo takų infekcijos riziką
Sužinokite daugiau
Teisingos technikos laikymasis ir hidrofiline medžiaga dengtų kateterių naudojimas taip pat gali padėti sumažinti šlapimo takų infekcijos skaičių.
Produktai, kurie padeda kontroliuoti šlapimo pūslės problemas:
  • Kateteriai
  • Šlapimo surinkimo priemonės vyrams
  • Įklotai

Dažniausiai užduodami klausimai
Šie DUK parengtas kaip vadovas, atsakantis į dažniausiai užduodamus klausimus. Prašome visada kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą dėl šlapimo pūslės ar žarnyno problemų.

Kokie yra simptomai?
Keletas labiausiai paplitusių išsėtinės sklerozės simptomų:
  • Šlapimo pūslės ir žarnyno simptomai
  • Fiziniai apribojimai
  • Nuovargis
  • Kognityviniai sutrikimai
Mažai tikėtina, kad asmuo, sergantis išsėtine skleroze, patirs visus šiuos simptomus ir kiekvienas asmuo yra veikiamas skirtingai, priklausomai nuo to, kur ir kiek nervai buvo pažeisti.

Ar gali išsėtinė sklerozė būti išgydoma?
Yra nemažai gydymo būdų, padedančių valdyti išsėtinės sklerozės simptomus – kai kurie vaistai gali potencialiai sulėtinti ligos (ligos eigą keičiant vaistais) progresavimą. Pasirinktas ligos gydymas priklauso nuo kiekvieno asmens individualiai. Taip pat yra metodų, padedančių kontroliuoti specifines išsėtinės sklerozės komplikacijas, tokias kaip šlapimo pūslės ar žarnyno problemos.

Kodėl išsėtinė sklerozė sukelia šlapimo pūslės problemų?
Šlapimo pūslę, kuri surenka šlapimą, kontroliuoja nervų sistema. Kadangi išsėtinė sklerozė pažeidžia nervų sistemą, šlapimo pūslės funkcijos taip pat gali būti paveiktos. Kai kurie žmonės jaučia, jog turi šlapintis dažniau arba skubiai, kiti patiria sunkumų ištuštinant šlapimo pūslę. Kai kurie žmonės, sergantys išsėtine skleroze, kartais gali patirti ir šlapimo nelaikymą.

Kaip turi būti valdomos šlapimo pūslės problemos?
Yra nemažai metodų, kurie naudojami siekiant kontroliuoti šlapimo pūslės problemas, įskaitant kateterius, uridomus (vyrams) bei sugeriančius produktus.

Kodėl išsėtinė sklerozė gali sukelti žarnyno problemų?
Nervų galūnėlės, esančios tiesiojoje žarnoje, perduoda žmogui signalą, jog jiems reikia išsituštinti, kai išmatos patenka į tiesiąją žarną. Žmonėms, sergantiems išsėtine skleroze, šis signalas gali išnykti arba pasidaryti netikslus, taip padidindamas žarnyno problemų, tokių kaip vidurių užkietėjimas, išmatų nelaikymas ar abiejų derinys, riziką. Kai kurie vaistai, dažniausiai skirti išsėtinės sklerozės gydymui taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą.

Kaip kontroliuojamos žarnyno problemos?
Žarnyno problemos apima vidurių užkietėjimą ir žarnyno turinio nelaikymą. Žarnyno problemos sumažėja pakeičiant dietą. Taip pat yra keletas medikamentų, galinčių padėti. Siekiant užkirsti kelią vidurių užkietėjimui ir žarnyno turinio nutekėjimui taip pat naudojamas žarnos drėkinimas.
 
+Skaityti plačiau

Įžanga. Išsėtinė sklerozė

2014-08-29 07:24:36
Išsėtinė sklerozė – tai klastinga liga, paveikianti centrinę nervų sistemą (konkrečiai galvos ir nugaros smegenų jungtis). Ji taip pat gali pažeisti kognityvines ir organizmo funkcijas, įskaitant ir šlapimo pūslės bei žarnyno valdymą.
Išsėtinė sklerozė yra uždegiminė liga, kurios metu pažeidžiamas izoliacinis galvos ir nugaros smegenų nervų ląstelių dangalas. Sąvoka „sclerosis“ iš tiesų reiškia randai ir daugybinis, susijęs su tuo, kad randai gali atsirasti daugelyje skirtingų vietų, esančių galvos ir nugaros smegenyse.

Centrinė nervų sistema
Susideda iš skirtingų nervinių skaidulų. Centrinė nervų sistema siunčia pranešimus iš ir į galvos bei nugaros smegenų į skirtingas kūno dalis. Nervinės skaidulos yra apsuptos apsauginiu mielino apvalkalu, kuris izoliuoja jas ir užtikrina, kad pranešimai, kuriuos jie siunčia – nerviniai impulsai – keliautų greitai ir tiesiai ten kur reikia. Žmonių, sergančių išsėtine skleroze, mielino apvalkas yra pažeistas ir nusėtas randais. Tai pertraukia impulsus, keliaujančius nervais ir trukdo įvairioms organizmo funkcijoms.

Išsėtinė sklerozė gali sukelti:
  • Šlapimo pūslės ir žarnyno kontrolės problemas
  • Fizinius apribojimus
  • Nuovargį
  • Kognityvinius sutrikimus

Skiriama keturių tipų išsėtinė sklerozė, kuri apibūdinama pagal atsirandančių simptomų modelį. Tai yra:
  • Protarpiais pasikartojanti
  • Pirminė progresuojanti
  • Antrinė progresuojanti
  • Gėrybinė

Europoje ir Šiaurės Amerikoje išsėtinė sklerozė pasireiškia vienam iš 800 žmonių ir yra dažniausia neurologinė negalia jaunų suaugusių žmonių tarpe. Simptomai paprastai pirmą kartą pastebimi pacientams tarp 20 ir 40 metų amžiaus. Išsėtinė sklerozė beveik du kartus dažniau pasireiškia moterims nei vyrams. Nėra žinoma, kas sukelia išsėtinę sklerozę, tačiau manoma, kad tai gali būti genetinių ir aplinkos veiksnių derinys. 
+Skaityti plačiau

Šlapinimosi problemos

2014-08-07 11:21:54
Šlapinimosi sistemos problemos, sutrikimai smarkiai įtakoja jūsų sveikatą ir gyvenimo kokybę. Norint išsiaiškinti šlapinimosi problemų priežastį ir kilmę bei jų rimtumą, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju profesionalu. Šlapimo pūslės problemos dažniausiai susijusios su šlapimo užsilaikymu (sunku, neįmanoma šlapintis), arba šlapimo nelaikymu. Šios problemos kyla dėl neurogeninių priežasčių, pavyzdžiui, nugaros smegenų pažeidimo, išsėtinės sklerozės, įgimto stuburo vystymosi sutrikimo. Šlapinimosi problemos gali būti siejamos su amžiumi, arba gali kilti dėl šlapimo pūslės disfunkcijos.

Šlapimo nelaikymas

Egzistuoja kelios šlapimo nelaikymo rūšys. Dažniausiai pasitaikančios rūšys yra stresinis šlapimo nelaikymas, ūmus šlapimo nelaikymas ir mišrus šlapimo nelaikymas.
  • Stresinis šlapimo nelaikymas atsitinka tuomet, kai dubens ir pilvo apačios raumenys po staigaus ir didelio krūvio ar įtempimo nebepajėgia išlaikyti šlapimo sfinkterių (sutraukimo raumenų) uždarų. Todėl šlapimas pradeda tekėti miegant, kosėjant, juokiantis ar treniruojantis.
  • Ūmus šlapimo nelaikymas įvyksta dėl nekontroliuojamų šlapimo pūslės raumenų susitraukimų. Šiuo atveju žmogus pajunta staigų ir ūmų norą eiti į tualetą, tačiau šlapimas pradeda tekėti dar nespėjus nueiti iki jo.
  • Mišrus šlapimo nelaikymas yra stresinio ir ūmaus šlapimo nelaikymo mišinys.
  • Nevisiškas, nepilnas šlapinimasis. Šiuo atveju žmogus negali pilnai nusišlapinti. Taip atsitinka dėl pažeistos šlapimo pūslės, užsikimšusių šlapimtakių ar neurogeninių veiksnių. Žmogus nuolat jaučia poreikį šlapintis, tarsi niekada negalėtų pilnai nusišlapinti. Bandant šlapintis gali būti tiktai silpna šlapimo srovė.

Šlapimo užsilaikymas

Šlapimo užsilaikymą įtakoja kliūtys, trukdžiai šlapimo takuose, šlapimo pūslės raumenų nusilpimas arba kitos priežastys, pavyzdžiui išsėtinė sklerozė, nugaros smegenų pažeidimas. Šie dalykai sutrikdo signalus tarp smegenų ir šlapimo sistemos, todėl šlapimo sistema nebegali veikti tinkamai.

Šlapimo takų infekcijos

Kuomet žmogus negali pilnai nusišlapinti, šlapimas kaupiasi pūslėje ir kyla infekcijų rizika. Gali įvykti papildomų komplikacijų, pavyzdžiui šlapimo takų infekcijų. Jeigu jūs patiriate šlapimo užsilaikymą, labai svarbu ieškoti pagalbos ir kreiptis į gydytojus.

Šlapimo problemų simptomai yra skirtingi, priklausomai nuo  problemos tipo – šlapimo nelaikymo ar šlapimo užsilaikymo. Šlapimo problemų priežasčių yra daug. Jos susiję su  neurogeniniais ir kitais veiksniais.
 

Kaip veikia šlapimo sistema?

Šlapimo sistema susideda iš dalių, kurios gamina ir laiko šlapimą. Šlapimo problemos dažniausiai kyla dėl šlapimo sistemos disfunkcijos. Šlapimas gaminamas inkstuote ir teka į šlapimo pūslę per šlapimtakius. Šlapimo pūslė kaupia šlapimą, vėliau jis yra pašalinamas iš organizmo per šlaplę. Šį šlapimo tekėjimą reguliuoja susitraukiamieji raumenys, kurie atsidaro ir užsidaro. Susitraukiamuosius raumenis kontroliuoja dubens ir pilvo apačios raumenys. Žmogus, su sveika ir tinkamai veikiančia šlapimo sistema, šlapinasi vidutiniškai 4-8 kartus per dieną.

Šlapimo pūslės veiklą reguliuoja centrinė ir periferinė nervų sistemos. Mes jaučiame poreikį šlapintis kai šlapimo pūslės receptoriai siunčia smegenims signalą, kad šlapimo pūslė pilna. Deja, sutrikus šlapimo pūslės veiklai, mes nebegalime slopinti signalo šlapintis. Tai atsiliepia kaip šlapimo nelaikymas arba šlapimo užsilaikymas.

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas – tai nekontroliuojamas šlapimo tekėjimas. Yra skirtingi šlapimo nelaikymo tipai ir kiekvienas iš jų turi skirtingas priežastis ir skirtingus simptomus.

Šlapimo užsilaikymas

Šlapimo užsilaikymą įtakoja kliūtis šlapimo takuose, šlapimo pūslės raumenų silpnumas ar kiti veiksniai, pavyzdžiui, išsėtinė sklerozė, nugaros smegenų pažeidimai, stuburo vystymosi trauma ir t.t. Šie dalykai sutrikdo signalus tarp smegenų ir šlapinimo sistemos. To rezultatas – šlapimo sistemos disfunkcija.

Neurogeniniai veiksniai, įtakojantys šlapimo pūslės veiklą

Neurogeniniai veiksniai pažeidžia nervų sistemą ir sutrikdo šlapimo sistemos veiklą. To rezultatas – šlapimo užsilaikymas arba per daug aktyvi šlapimo pūslė, kuomet šlapimas nebelaikomas.
+Skaityti plačiau

Šlapimo nelaikymo gydymas

2014-08-07 09:21:17
Pasirūpinkite savo šlapimo pūsle - neleiskite jai sutrikdyti Jūsų sveikatos. Priklausomai nuo organizmo būklės, yra daugybė metodų, kurie gali būti taikomi pūslės priežiūrai ir kovai su šlapimo sistemos problemomis. Šlapimo pūslės problemos turi būti gydomos tinkamai.  Yra daugybė metodų, padedančių gydyti ir prižiūrėti šlapimo pūslę:
 
  • Dubens pratimai;
  • Šlapimo pūslės treniravimas;
  • Kateteriai;
  • Šlapimo surinkimo įrenginiai (vyrams);
  • Gyvenimo būdo pokyčiai;
  • Medikamentai;
  • Operacija.

Dubens pratimai

Dubens pratimai padeda stiprinti dubens raumenis. Tokiu būdu efektyviai sumažinamas šlapimo nelaikymas.
Lėtai įtempkite ir pakelkite dubens raumenis, palaikykite tokioje pozicijoje penkias sekundes, tuomet atsipalaiduokite. Pakartokite pratimą greitai įtempdami ir pakelkdami dubens raumenis. Šiuos pratimus reikia atlikti reguliariai. Po  keleto mėnesių pastebėsite  žymų pagerėjimą.

Šlapimo pūslės treniravimas

Šlapimo pūslės treniravimas padeda efektyviai sumažinti šlapimo nelaikymą. Šio treniravimo tikslas – pamažu ištempti šlapimo pūslę, kad ji laikytų daugiau šlapimo.

Kateteriai

Kateterio naudojimas paremtas technika, kuomet šlapimo pūslė ištuštinama naudojant kateterį. Žmonės, kurie naudoja kateterį šlapimo pūslės ištuštinimui, turi tai daryti 4-6 kartus per dieną.

Šlapimo surinkimo įrenginiai

Tai efektyvus ir patogus būdas vyrams, nelaikantiems šlapimo. Apvalkalas uždedamas ant varpos ir prijungiamas prie šlapimo surinkimo maišelio, kuris tvirtinamas prie kojos.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Kai kurių žmonių šlapimo problemų gydymui didelę įtaką turi gyvenimo būdo pokyčiai. Gali būti laikomasi dietos, kuri sumažina vidurių užkietėjimo problemas. Taip pat reikia vartoti mažiau kofeino turinčių gėrimų. Pastovus ir tam tikru laiku suplanuotas skysčių gėrimas taip pat gali būti naudingas, nes šlapinimosi poreikis tampa patogesnis, kyla mažiau problemų esant viešumoje ar miegant naktį.

Medikamentai

Medikamentai naudojami visiems šlapimo nelaikymo atvejams, bet dažniausiai naudojami labai ūmiam šlapimo nelaikymui. Kartu su vaistais rekomenduojama treniruoti dubens raumenis ir šlapimo pūslę. Stresinis šlapimo nelaikymas dažniausiai gydomas be medikamentų.

Operacija

Daugelis šlapimo nelaikymo problemų gali būti gydomos operacijos būdu. Priklausomai nuo ligos pobūdžio, parenkama atitinkama operacija.
 
+Skaityti plačiau

Simptomai ir priežastys

2014-08-06 18:52:55
Skirtingi simptomai pasireiškia priklausomai nuo to, ar jus kamuoja šlapimo nelaikymas, ar užsilaikymas. Simptomai priklauso nuo problemos priežasties. Pagrindinė šlapimo sistemos funkcija yra kaupti šlapimą šlapimo pūslėje ir vėliau išleistį jį per šlaplę.

Sutrikusio šlapinimosi simptomai

Dažniausiai pasitaikantys šlapimo nelaikymo simptomai:
  • Nelaikomas, tekantis šlapimas;
  • Mažas ar didelis šlapimo kiekis, tekantis be įspėjimo ir nesant poreikiui eiti į tualetą;
  • Šlapimo tekėjimas miegant, kosint, juokiantis ar treniruojantis;
  • Staigus poreikis eiti šlapintis;
  • Poreikis keltis šlapintis du  ar daugiau kartų per naktį.

Dažniausiai pasitaikantys šlapimo užsilaikymo simptomai:
  • Staigus poreikis šlapintis, bet negalėjimas pradėti;
  • Dažni apsilankymai tualete;
  • Silpna šlapimo čiurkšlė;
  • Tinimas pilvo apačioje.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Dauguma žmonių, susiduriančių su šlapimo problemomis, nesiryžta apsilankyti pas gydytoją profesionalą, nes jiems tai atrodo nemalonu. Norint išsiaiškinti, dėl ko kyla šios problemos ir kokios jų priežastys, būtina apsilankyti pas gydytoją.
Yra daugybė šlapinimo problemų priežasčių, kurios siejamos su nerviniais ir kitais sutrikimais.
Daug medicininių veiksnių įtakoja šlapimo pūslės funkciją. Simptomai priklauso nuo esančios priežasties.

Šlapinimosi problemų priežastys

Medicininiai veiksniai, įtakojantys šlapinimosi problemas yra skirstomi į nervinius ir ne nervinius veiksnius. Kai kurie veiksniai gali įtakoti laikiną šlapimo užsilaikymą, arba gali sukelti netgi visišką šlapinimosi sustojimą. Tokiu atveju reikalingas kateteris. Kiti veiksniai gali sukelti šlapimo nelaikymą. Tokiu atveju  naudojami šlapimo surinkimo įrenginiai (apdangalas ir maišelis). Tai yra patogi išeitis vyrams.

Nerviniai simptomai, sukeliantys šlapimo problemas

Veiksniai, darantys poveikį nervinei sistemai yra:
  • Nugaros smegenų pažeidimas;
  • Išsėtinė sklerozė;
  • Įgimtas stuburo vystymosi sutrikimas;
  • Cukrinis diabetas;
  • Insultas

Šlapinimosi sutrikimo simptomai priklauso nuo to, koks nervinis sutrikimas atsitiko ir kiek sudėtingas jis yra.

Kiti medicininiai veiksniai, įtakojantys šlapinimosi problemas

Ne nervinių sutrikimų pavyzdys gali būti prostatos padidėjimas, kuris įtakoja šlapinimosi problemas. Vyrai su BPH diagnoze turi didesnę prostatą. Ji įtakoja vyrų kasdieninį gyvenimą, nes didėjant prostatai atsiranda šlapinimosi problemos ir sutrikimai. Šlapinimosi sutrikimai gali tapti labai varginantys. Esant sudėtingai situacijai, reikalingas kateteris arba chirurginė operacija. Toliau pateikiami kiti veiksniai, darantys įtaką šlapinimuisi:
  • Dubens raumenų susilpnėjimas dėl amžiaus ar gimdymo;
  • Padidėjusi prostata;
  • Prostatos ar šlapimo pūslės operacija;
  • Šlapimo pūslės vėžys;
  • Botulino toksino injekcijos, skirtos šlapimo nelaikymo problemai gydyti;
  • Amžius.
Kas yra neurogeninis šlapimo pūslės sutrikimas?

Jei normaliai funkcionuojanti šlapimo pūslė yra paveikiama, tai vadinama neurogeniniu sutrikimu. Tokiu atveju sutrinka centrinės nervų sistemos gebėjimas kontroliuoti šlapimo sistemą. Neurogeninį šlapimo pūslės sutrikimą gali įtakoti:
  • Nugaros smegenų pažeidimas;
  • Išsėtinė sklerozė;
  • Įgimtas stuburo vystymosi sutrikimas;
  • Antro tipo diabetas;
  • Parkinsono liga;
  • Insultas;
  • Smegenų augliai.
Neurogeninis pūslės sutrikimas reiškia, kad normalus šlapimo kaupimosi pūslėje ir jo pašalinimo procesas nebeveikia. Taigi, šlapimo pūslė persipildo be tinkamo pašalinimo arba šlapimas pašalinamas netikėtai. Simptomai priklauso nuo esančio sutrikimo priežasties ir jos sunkumo.

Skirtingi neurogeninio pūslės sutrikimo tipai

Neurogeninis šlapimo pūslės sutrikimas gali būti šlapimo užsilaikymas. Tai reiškia, kad žmogus negali šlapintis. Gali kilti infekcija ar kitos rimtos problemos. Taip pat šlapimo pūslės sutrikimas gali būti hiperaktyvus. Hiperaktyvų sutrikimą sukelia pūslės raumenų spazmai, kurie yra siejami su šlapimo nelaikymu.
Neurogeninio šlapimo pūslės sutrikimo simptomai turi būti gydomi tinkamai. Jeigu pacientas negali šlapintis, patikimiausiais metodas yra kateterio naudojmas. Jeigu atitinkamas šlapimo surinkimo įrenginys bus ne vietoje, vyks šlapiavimas aplink.


Dažniausiai užduodami klausimai

Toliau pateikiamas dažniausiai užduodamų klausimų gidas. Tačiau visuomet rekomenduojama pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Kas yra šlapimo nelaikymas?

Šlapimo nelaikymas – tai medicininis terminas, kuomet žmogus negali valdyti šlapinimosi.

Kas yra neurogeninis šlapimo pūslės sutrikimas?

Neurogeninis šlapimo pūslės sutrikimas – tai būsena, kuomet šlapimo pūslės veikla sutrinka dėl neurogeninių pažeidimų.

Kokie yra šlapimo nelaikymo ženklai ir požymiai?

Tipiniai požymiai yra šie:
  • Nekontroliuojamas šlapimo tekėjimas be perspėjimo ar be pojūčio eiti į tualetą;
  • Nekontroliuojamas šlapimo tekėjimas miegant, kosint, juokiantis ar treniruojantis;
  • Ūmus noras eiti į tualetą prieš arba po šlapimo tekėjimo;
  • Kėlimasis šlapintis du ir daugiau kartų per naktį.
Kokios priežastys sukelia šlapimo nelaikymą?

Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra šios:
  • Apatinių pilvo raumenų pažeidimai ar susilpnėjimas (dažniausiai dėl nėštumo ir gimdymo);
  • Problemos su šlapimo pūslės raumenimis ( šlapimo pūslės neaktyvumas arba hiperaktyvumas);
  • Neurogeniniai veiksniai, kurie įtakoja nekontroliuojamą šlapimo bėgimą (pvz. nugaros smegenų pažeidimai, išsėtinė sklerozė ir t.t.);
  • Padidėjusi prostata;
  • Šlapimo takų infekcija;
  • Antrojo tipo diabetas.
Ar šlapimo nelaikymas yra normalus senstant?

Nors šlapimo nelaikymo problema yra dažnesnė vyresnių žmonių tarpe, ši problema paveikia ne tik juos. Šiais laikais egzistuoja daug problemos sprendimo būdų, kurie leidžia ir toliau gyventi pilnavertį ir aktyvų gyvenimą, nepriklausomai nuo amžiaus.

Ar aš galiu gyventi socialinį gyvenimą su šlapimo nelaikymo problema?

Įmanoma efektyviai kontroliuoti šlapimo nelaikymą. Jūsų gydytojas ar seselė padės surasti geriausią sprendimą, kuris leis ir toliau gyventi socialinį gyvenimą bei užsiimti dienos darbais.

Ar šlapimo nelaikymas gali būti išgydomas?

Šlapimo nelaikymas yra gydomas ar gerinamas pasitelkiant gyvenimo būdo pokyčius, atliekant mankštą ir pratimus, treniruojant pūslę ar atliekant operaciją. Jeigu gydymas  neįmanomas arba reikalingas laikinas sprendimas, naudojami naudingi produktai, tokie kaip kateteris ar šlapimo surinkimo įrenginiai.

Kas yra kateteris?

Kateteris naudojamas siekiant užtikrinti, kad šlapimo pūslė yra pilnai ir tinkamai ištuštinama. Tai plonas, lankstus vamzdelis, kuris įvedamas į šlapimo pūslę per šlaplę ir leidžia tekėti šlapimui.

Kodėl svarbu pastoviai ištuštinti šlapimo pūslę?

Jei šlapimo pūslė nėra reguliariai ištuštinama, gali kilti šlapimo takų infekcijų. Pirmiausiai infekcija kyla šlapimo pūslėje, o vėliau gali persimesti kitur ir sukelti rimtų pasekmių. Netgi mažas šlapimo kiekis, likęs šlapimo pūslėje, gali sukelti infekciją.

Ar aš galiu vartoti mažiau skysčių, kad nereikėtų šlapintis taip dažnai?

Ne. Labai svarbu gerti pakankamai skysčių, siekiant užtikrinti gerą šlapimo sistemos veiklą. Suaugęs žmogus turi išgerti vidutiniškai 1,5 litro skysčių per dieną.

Kaip sužinoti ar aš turiu šlapimo takų infekciją?

Šlapimo takų infekcija pastebima iš šių simptomų:
  • Tamsios spalvos ir stipraus kvapo šlapimas;
  • Kraujas šlapime;
  • Drumstas šlapimas;
  • Karščiavimas, prakaitavimas;
  • Šlapimo pūslės spazmai;
  • Padidėję kojų raumenų susitraukimai.
Jei jums pasireiškia kuris nors iš šių simptomų, apsilankykite pas gydytoją.

Ar gali kilti dažnos šlapimo takų infekcijos?

Pertraukiamas kateterio naudojimas gali padidinti šlapimo takų infekcijos riziką.Tačiau lyginant su pastoviai naudojamais kateteriais, ši rizika yra gerokai mažesnė.

Ar įmanoma apsisaugoti nuo kateterio sukeliamų šlapimo takų infekcijų?

Yra keletas būdų, kurie padeda sumažinti kateterio sukeliamų infekcijų riziką:
  • Užtikrinti, kad rankos ir įranga būtų švari;
  • Gerti daug skysčių per dieną, kad šlapimo takai išsivalytų;
  • Užtikrinti, kad šlapimo pūslė pilnai ištuštinama;
  • Pasikalbėti su gydytoju dėl kateterio naudojimo dažnumo ir technikos.
+Skaityti plačiau

© 2023 UAB Medplast Baltic - Coloplast A/S atstovybė Lietuvoje.

UAB Medplast Baltic | Rimvydo 13-1, Kaunas LT-50232